پنجشنبه 27 دي 1397  
English خانه تماس با ما نقشه سایت


چهارشنبه 12 بهمن 1390 ریتالین مهمان شبهای امتحان

این روزها در بسیاری از مقالات و اخبار سخن از استفاده بیش از حد داروهای محرکی همچون «ریتالین» در میان دانشآموزان و دانشجویان است؛ دارویی که بدون توجه به موارد صحیح استفاده از آن، بدون نسخه یا تجویز پزشک خریداری میشود.گزارشها نشان دادهاند که سوءمصرف آن عوارض جانبی ناخواستهای نیز بهجا میگذارد.

متیل فنیدیت (MPH) با نام تجاری ریتالین توسط کمپانی داروسازی «نوارتین» در سال 1954 به بازار دارویی دنیا عرضه شد. در ابتدا قرار بود این دارو برای درمان افسردگی، خواب آلودگی در طول روز و سند رم خستگی مزمن استفاده شود اما بتدریج با پیشرفت علم و تجربه های گوناگون مشخص شد می توان از این دارو در درمان کودکانی که دچار اختلال بیش فعالی و کم توجهی هستند (ADHD) نیز استفاده کرد،همچنین در درمان افراد مبتلا به حملات خواب یا نارکولپسی که گاهی همراه با فلج عضلانی است نیز بهکار میرود؛ از دیگر موارد مصرف آن درمان بعضی از انواع افسردگیها است. بنابراین این دارو اگر صحیح و بهجا و بنا به تشخیص پزشک و روانپزشک مصرف شود کارایی خوبی دارد و نباید دیدگاه بدی به آن داشت.

در سال های اخیر مصرف خود سرانه این دارو در کشور ها رو به افزایش گذاشته است که عدم آگاهی از آثار و ویژگی های این قرص می تواند نگران کننده باشد. هم اکنون گزارش های متعددی وجود دارد که برخی از افراد برای بیدار ماندن در شبهای امتحان به جای مصرف قهوه و چای از قرص های ریتالین استفاده می کنند. شواهد متعدد حاکی از آن است که این افراد از این قرص ها استفاده می کنند تا بتوانند چندین ساعت متوالی بیدار بمانند و به شکل غیر معمولی تمرکز خود را در مدت طولانی حفظ کنند

آثار مصرف ریتالین:

از آنجا که ریتالین دارویی است که توسط پزشکان تجویز می شود, مصرف کنندگان تصور می کنند این قرص ها بی خطرند و آن " بد نامی " مواد مخدر را ندارند. در حالی که عوارض مصرف خودسرانه این قرص ها می تواند در حد مواد دیگر نظیر کوکایین و آمفتامین باشد. پزشکان و روانپزشکان با صراحت اعلام می‌کنند ترک کردن داروهای محرک آمفتامینی نظیر ریتالین و اکستازی، بسیار سخت‌تر و پیچیده‌تر از کراک، هرویین و سایر مواد مخدر است. استفاده محدود و کنترل شده ریتالین باعث عادت کردن بدن مصرف کننده به دوزهای پایین و در نتیجه ایجاد علاقه فرد به استفاده از دوزهای بالاتر و حتی مصرف داروهای سنگین‌تر و خطرناک‌تر می‌شود.

 

 شایع ترین عوارض مصرف خود سرانه قرص های ریتالین عبارتند از:

ü عصبی شدن و بی خوابی

ü حالت تهوع و استفراغ 

ü احساس سرگیجه و سردرد

ü     تغییرات ضربان قلب و فشار خون (که معمولا به صورت افزایش است ولی در مواردی نیز به شکل کاهش دیده می شود(.

ü خارش و جوش های پوست

ü دردهای شکمی

ü کاهش وزن و مشکلات معده

ü مصرف دایمی و اعتیاد (وابستگی)

ü بروز حالت های روان پریشی (جنون)

ü بروز افسردگی پس از قطع مصرف

عوارض مصرف مقادیر زیاد ریتالین:

v از دست دادن اشتها و سوء تغذیه

v لرزش و پرش عضلات

v تب,تشنج و سردرد

v نامنظم شدن ضربان قلب و تنفس که در مواردی می تواند به شکل خطرناکی ادامه پیدا کند

v  تکرار حرکات و اعمال بی هدف

v  بروز حالت های پارانویید(سوء ظن), توهم و هذیان

v     احساس حرکت و جنبش حشرات در زیر پوست

v مرگ (تاکنون در چند مورد سوء مصرف ریتالین منجر به مرگ شده است)

« ریتالین اگربهصورت طبی و نسخهای برای کودکان بیشفعال مصرف شود؛ صورتی علمی و قانونی دارد ولی متاسفانه خیلی از اوقات به صورت خودسرانه برای ایجاد تمرکز و توجه و مقابله با خواب استفاده میشود؛ حتی در کشور خودمان نیز گاهی دیده میشود که برخی از دانشجویان، بهخصوص دانشجویان رشتههای علوم پزشکی که با این دارو آشنا هستند آن را بدون توجه مصرف میکنند.» بنابراین دانشجویان باید توجه داشته باشند که برای افزایش توجه و تمرکز از آن استفاده نکنند و در نظر داشته باشند که این دارو در افراد مختلف تاثیرات متفاوت دارد یعنی در بعضی از افراد نهتنها ایجاد تمرکز نمیکند بلکه باعث ایجاد حواسپرتی و اختلال در توجه و تمرکز نیز میشود

بیشتر


در باره استان
در باره دانشگاه
تماس با ما
نقشه سایت 
راهنمای سرویسهای تحت وب
پست الکترونیک 
سامانه سیب 
طراحی و اجرا: اداره آمار و فن آوری اطلاعات دانشگاه
Copyright © 2010 Arak University of Medical Sciences - All rights reserved